KarayelForum.Net KarayelForum.Net

BİLGİ Neden WordPress Kullanılır?


Konu

#1
Yorumları:
37
Konuları:
37
Rep Puanı:
0
Referansları
0
Neden WordPress Kullanılır? – Hepimizin bildiği gibi, WordPress dünyada popüler olan bir İçerik Yönetim Sistemi’dir. 2019 itibarıyla WordPress dünyadaki tüm web sitelerinin %34’ünün altyapısını oluşturmaktadır. Bu sayı, tek bir platform için çok büyüktür. Milyonlarca insan WordPress kullanmaktadır. Aklınızda, neden insanların diğer İçerik Yönetim Sistemi (CMS) yerine WordPress kullandığı sorusu olabilir. Her şeyi açıklığa kavuşturmak için sitenizi WordPress kullanarak kurmanızın yararları nelerdir ve neden WordPress kullanılır sorusunu yanıtlıyoruz.

➽ WordPress ve Tarihçesi

WordPress ilk olarak 2003 yılında Mike Little ve Matt Mullenweg tarafından blog platformu olarak başlatıldı. Daha sonraki yıllarda tema sistemleri ve daha iyi gereçler içeren güncellenmiş versiyonları takip etti. Bundan da önce 2001’de Fransız programcı Michel Valdrighi tarafından PHP (Hypertext Preprocessor) ve MySQL (açık kaynaklı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemi) kullanılarak blog platformu olarak B2-Cafelog başlatılmıştı. 2016 yılına gelindiğinde, WordPress 4.5 (Coleman) Özelleştirici işlevlerinde satır içi bağlantılar, yeni biçimlendirme kısayolları ve duyarlı önizlemeler ekledi. O zamandan beri, güncellemenin farklı sürümleri yapıldı ve şimdi WordPress Platformunda herhangi bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Bugün, WordPress sadece bir blog platformu değil, çok çeşitli web siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bir sistemdir. Dünyanın en popüler web siteleri arasında olan CNN, TED, UPS, CBS Radio, TIMES, Tech Crunch, Moradam gibi siteler WordPress altyapısı kullanmaktadır. WordPress gerçekten istediğimiz bir web sitesini özelleştirmemizi ve oluşturmamızı sağlayan harika bir platformdur.


➽ Neden WordPress Kullanılır?


► 1) ÜcretsizWordPress, bugüne kadar, en popüler açık kaynak kodlu İçerik Yönetim Sistemi’dir ve WordPress’in güzel kısmı kullanımı ücretsiz olmasıdır. WordPress, siteyi anında indirebilecek ve oluşturabilecek herkes için ücretsiz bir yazılımdır. Ancak arama motorlarında daha iyi sırada yer alabilmek için yepyeni bir web sitesi için gerekli WordPress ayarları vardır. Ücretsiz olduğu için, site oluşturmak için herkes istediği zaman kullanabilir.


► 2) EsneklikWordPress, sağlam bir kodlama yapısını takip ederek dünyanın dört bir yanından uzman geliştiriciler tarafından geliştirilmiştir. WordPress, kullanıcılarının taleplerini esnek bir çerçeve ile karşılar. Herhangi bir uzmanlık ve geçmişe sahip kullanıcılar, birkaç sürükleyip bırakma ve basit tıklamayla web sitesinin yapısını değiştirebilir. WordPress aslında blog yazmayı ve ilgili çevrimiçi yayın türlerini desteklemek için tasarlanmasına rağmen, başka sitelere de çeşitli amaçlarla destek veriyor. Artık, WordPress, e-ticaret mağazalarından, ticari web sitelerine ve kurumsal web sitelerine kadar geniş bir web sitesi yelpazesi oluşturmak için güçlü bir araç haline geldi. WordPress, çok uluslu büyük şirketler için karmaşık siteler çalıştırmak, küçük işletmeleri yönetmek ve kişisel bloglar oluşturmak için (yani her alanda her türde içerik için) kullanılır. Pek çok teması ve kaynak dosyalarına kolay erişimi sayesinde WordPress aynı zamanda bir şirketin değişen ihtiyaçlarına sınırsız şekilde uyarlanabilir.

► 3) İşlevsellik: Eklentiler


WordPress kullanmanın en büyük avantajlarından biri çok çeşitli eklentilerin olmasıdır. Web sitesinin işlevselliğini genişletmek için bir eklenti kullanabilirsiniz. Nasıl kod yazılacağını bilmek zorunda kalmadan sitenize harika özellikler eklemenizi sağlar. Hepsinden iyisi, eklentileri yüklemek inanılmaz derecede kolaydır. Bunun da ötesinde, büyük eklentilerin çoğunu ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Sadece eklentinin adını aramanız ve kurmanız yeterlidir. Ancak, eklentileri kullanırken, tüm eklentilerin kullanım için mükemmel olmadığını hatırlamanız gerekir, bu nedenle hangi eklentiyi kullanacağınızı dikkatlice seçmeniz gerekir.

► 4) Tasarımlar: Temalar


Binlerce güzel WordPress teması ve farklı geliştiricilerin şablonları var. Böylece, temayı yükleyip özelleştirerek web sitenizin görünüşünü değiştirebilirsiniz. Teknoloji sahibi olmayan insanlar için, seçebileceğiniz binlerce ücretsiz web sitesi teması olduğu için WordPress mükemmel bir çözümdür. İş dünyası, kişisel markalaşma, e-Ticaret, Tıp, Güzellik, Restoran ve dergilerden oluşan çok çeşitli konular için harika bir tema sunan yüzlerce tema ve şablon geliştiricisi vardır. Temalar anında önizlenebilir ve yüklenebilir ve ihtiyaca göre özelleştirilebilir.

► 5) Sorunları Hızlıca Çözme


Takıldığınızda size yardımcı olacak binlerce WordPress blog sitesi ve forum sitesi vardır. Bu, web sitesini oluşturmak için WordPress platformunu kullanmanın bir başka büyük yararıdır. WordPress ücretsiz ve açık kaynak olduğundan, dünyadaki WordPress seven topluluklar tarafından desteklenmektedir. Kaynak dosyalarda değişiklik yapmaktan ve WordPress’i güncel ve güvende tutmaya kadar geniş bir yelpazede bilgi arşivlerine erişmek son derece kolaydır.
Okuma Önerisi: WordPress Kullananların Asla Yapmaması Gereken Hatalar

► 6) Kolay Yedekleme


Web sitesinin kolay yedeklenmesi, WordPress platformunu kullanmanın bir başka harika avantajıdır. WordPress’in kendisi tarafından sağlanan yedekleme seçeneğini kullanarak sitenizi kolayca yedekleyebilirsiniz. Kolayca yedekleme farklı eklentiler kullanılarak da yapılabilir. Bazı eklentiler, web sitenizi, seçtiğiniz bir programla buluta otomatik olarak yedeklemenizi ve yalnızca birkaç tıklatmayla yedeği kolayca geri yüklemenizi sağlar.
Okuma Önerisi: WordPress Site Yedeği Alma Nasıl Yapılır?

► 7) Yerleşik Blog Özelliği[B/]


WordPress bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olduğundan , içerik yayınlamayı kolaylaştıran çok sayıda özelliğe sahiptir. Bunlardan biri, herhangi bir zamanda herhangi bir cihazdan erişilebilen “yerleşik” bir blog özelliğidir, böylece web sitesine blog eklemek isteyen kullanıcıların ayrı bir tane oluşturmaları gerekmez. Bu özellik, kullanıcıların web sitesi bloglama veya içerik yayınlama web sitesiyle ilgili olmasa da yerleşik blog özelliklerine sahip olmasını sağlar. Bu özellik daha çok şirketin ürün ve hizmetlerinin güncellenmesi ve duyurulmasında kullanılır. Blog aynı zamanda web sitesi için en önemli trafik kaynaklarından biridir. Bu yüzden birçok büyük şirket WordPress’i blog bölümlerinde kullanmaktadır.

[b] ➽WordPress Kullanma Sebepleri
★ Görünümü Değiştirme: Bir içerik yönetim sistemi olan WordPress, kullanıcının kodu değiştirmek zorunda kalmadan web sitesinin görünümünü değiştirmesine, düzenlemesine, düzenlemesine izin verir.

★ Ücretsiz Kurulum: WordPress tarafından sunulan CMS sistemi herhangi bir web sitesinde ücretsiz olarak kurulabilir. Açık kaynaklı bir yazılım olarak, bir kişi malzemeyi seçtiği şekilde değiştirebilir.

★ Temalar: WordPress, bir web sitesi oluştururken üzerinde çalışabileceğiniz pek çok tema sunar. Ama tema nedir? Bir tema olarak web sitesine yüklenebilecek bir işlevsellik, kod ve stil koleksiyonudur. Bu, kullanıcının işlevselliğe ve stillere, temanın kodu kullanmadan geçirdiği eklentilerle birlikte erişmesini sağlar.

★ Kullanımı kolay: Web sitenizi oluşturmak için WordPress’te kendi başınıza çalışmak isterseniz, seyrek tasarlanmış arayüzle uğraştıktan sonra üzerinde çalışmanın kolay olduğunu fark edeceksiniz. WordPress sezgiseldir.

★ Kodlama gerekmez: WordPress temalarının tasarımı, herhangi bir kod kullanmadan WordPress CMS arayüzünde çalışmanıza olanak sağlar.  Ayrıca belirli bir sektöre hitap eden web sitelerine özgü piyasadan temalar satın alma seçeneğiniz de var. Piyasada kullanılabilecek ve ölçeklendirilmesi kolay bazı popüler temalar da var.

Ayrıca WordPress Dezavantajları Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.[/b]
Dosya Adı: image001.png | Dosya Boyutu: 299.83 KB | 16-02-2021, 08:17 Dosya Adı: image002.jpg | Dosya Boyutu: 181.76 KB | 16-02-2021, 08:17 Dosya Adı: image003.jpg | Dosya Boyutu: 102.55 KB | 16-02-2021, 08:17
Son Düzenleme: 16-02-2021, 02:02, Düzenleyen: Friday.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da